fbpx

Zlepšete své zdraví: 7 tipů jak cvičením posílit nejen naši imunitu

cvičení

Pokud cvičíte, budou šťastné nejen vaše svaly. Sport také podporuje váš imunitní systém, dodává vám dobrou náladu a mnoho dalšího! Jak můžete nejlépe podpořit pozitivní účinky a jak moc je sport zdravý

Cvičení je pro vás prospěšné. A přesto se v každodenním životě často hýbeme příliš málo. Abychom se cítili lépe a udělali něco dobrého pro naše tělo, nemusí to být hodiny vytrvalostního sportu nebo intenzivního tréninku. Často rozhodují malé změny v každodenním životě: častěji vyměňte auto za kolo, choďte co nejvíce pěšky. I malý a krátký, ale častý pohyb má vliv na naši kondici a pohodu. Zde je našich 7 nejdůležitějších důvodů pro (více) pohybu

1. Cvičení nás činí šťastnými a pomáhá nám lépe zvládat stres

Procházka během polední pauzy nebo běh po práci prospívá nejen vašemu tělu, ale i duši. Při cvičení naše tělo uvolňuje hormony, které pozitivně ovlivňují naši náladu. Sport nám také dělá radost, protože posiluje naše sebevědomí. Cítíme se hrdí a spokojení, že jsme dokončili cvičení, zvyšuje se i naše sebedůvěra, že dokážeme překonat další výzvy.

Lidé, kteří pravidelně sportují, si také zlepšují kvalitu spánku. Vyplývá to ze studie provedené Oregonskou státní univerzitou a Bellarminskou univerzitou v USA. Čím delší je časový interval mezi cvičením a spaním, tím větší je přínos pro kvalitu spánku. V ideálním případě by se proto měl cvičební program přesunout do ranních hodin. Největší vliv na náš spánek mají vytrvalostní sporty, jako je běh, jízda na kole, chůze nebo plavání.

Adaptogeny: co umějí antistresové prostředky z přírody?

2. cvičení podporuje náš imunitní systém

Sport je zdravý a má podobně jako LaVita pozitivní vliv na imunitní systém. Při fyzické námaze se uvolňuje hormon adrenalin. Díky němu se naše obranné buňky rychleji množí a jsou aktivnější. Po cvičení, kdy hladina adrenalinu v krvi opět klesne, počet obranných buněk také opět klesne.

Tyto jemné podněty vedou k tréninkovému efektu imunitního systému. Tento efekt se objevuje zejména při středně náročných vytrvalostních sportech. Doporučují se zejména mírné vytrvalostní sporty. Například při běhu, jízdě na kole nebo plavání lze individuálně volit tempo a zátěž udržovat v mírných mezích.

Imunitní systém : jak zůstat zdravý po celou zimu!

3. cvičení udržuje kosti v kondici

S přibývajícím věkem mohou kosti ztrácet stabilitu a snadněji se lámat. To však nemusí být osudové. Kosti se totiž stále nově tvoří – nikdy tedy není pozdě pro ně něco udělat. Metabolismus kostí je stimulován nárazovou zátěží a pohyby proti gravitaci.

Sporty, při kterých musí tělo nést vlastní váhu nebo o něco více, jsou proto obzvláště užitečné. Patří k nim chůze, běh, ale také mírný silový trénink. Jízda na kole nebo plavání jsou pro klouby šetrné, ale v tomto případě méně účinné. Účinek má i intenzivní chůze, která by však měla činit alespoň 10 000 kroků denně. Ideální jsou také sporty s mnoha změnami směru a pohybu, například tanec. Co se týče intenzity, je lepší naplánovat si několik kratších tréninků týdně než jeden dlouhý trénink.

Ať mladí nebo staří: takto se stravují Vaše chrupavky a klouby

4. cvičení nám dodává novou energii

Cvičení rozproudí krevní oběh: srdce pumpuje rychleji, zvyšuje se krevní tlak, prohlubuje se dýchání. Po cvičení se například rozšiřují zásoby glykogenu ve svalech, zvyšuje se absorpční kapacita pro kyslík a síla tlukotu srdce. Tato „superkompenzace“, jak se jí říká ve sportovní medicíně, nám přináší výhody: můžeme díky ní běžet rychleji nebo vydržet déle. Sport má také pozitivní vliv na krevní tlak.

Když sportujeme, náš krevní tlak se zvyšuje. A pak zase klesá. Protože cévy jsou stále široké, naše srdce pumpuje proti tomuto nízkému odporu. To má za následek snížení krevního tlaku, které může trvat až jeden den. Každodenní mírný vytrvalostní trénink může mít dlouhodobě pozitivní vliv na krevní tlak.

Cholesterol? Na co byste si měli dávat pozor ve vaší stravě

5. cvičení vás udržuje mladé

Je pravdou, že cvičení má vliv na náš vzhled a pozitivně ovlivňuje naši postavu. Cvičení je však také prostředkem proti stárnutí. Pravidelné cvičení nás udržuje v mladém vzhledu. Zjistili to vědci z Harvard Medical School v Bostonu (USA). To, že sport chrání před rychlým stárnutím, je dáno jeho vlivem na mitochondrie, elektrárny buněk. Cvičení zvyšuje jejich kapacitu. A to vede k lepší opravě buněčných defektů.

6. cvičení nás činí chytrými a kreativními

Sport je také cvičením pro naše šedé buňky. Zejména v hipokampu – oblasti mozku zodpovědné za přenos obsahu z krátkodobé do dlouhodobé paměti a za učení – sport stimuluje růst buněk. Pokud tedy pravidelně procvičujete svůj kardiovaskulární systém, zajišťujete si stálý přísun nových mozkových buněk. Díky tomu může náš mozek lépe pracovat. Sport může prospět i naší kreativitě. Když se pořádně zapotíme, vypneme mozek a poté z nás dobré nápady jen tryskají. Důvod: dodatečná porce kyslíku způsobuje, že mozek uvolňuje více hormonu ACTH. Tento „hormon kreativity“ zlepšuje koncentraci a schopnost přemýšlet.

7. cvičení spojuje

Ať už jde o polední procházku nebo běh po práci: často je lepší cvičit společně. A je to také efektivnější: ve dvojici se cíle dosahují snáze, obvykle vydržíte déle a nejste v boji s „čuníkem“ sami. Schůzky jsou závazek – to platí pro hodiny jógy stejně jako pro jízdu na kole. Mimochodem, tempo chůze nebo běhu je pro začátečníky tak akorát, při kterém ještě můžete vést přiměřeně uvolněnou konverzaci. Pokud nemáme vzduch na povídání, je intenzita obvykle příliš vysoká.

Zdroj obrázku: © HalfPoint/Bigstockphoto.com

Obsah