fbpx

Zdravý start do nového dne: tato snídaně vám otevře oči

Snídaně by měla zaujímat v našem každodenním výživovém plánu zvláštní místo. Když se ráno probudíme, cítíme se v lepším případě odpočinutí a vyspalí. Nezapomeňme ale, že i během spánku naše tělo pracovalo.

Zatímco jsme spali, tělo udržovalo naše dýchání, pohánělo procesy látkové výměny a i náš mozek se nevypnul, nýbrž ukládal důležité vjemy do dlouhodobé paměti. Protože všechny tyto tělesné pochody si během noci vyžádaly energii, ale při spaní tělu nedodáváme žádnou potravu, je tedy zřejmé, že naše tělo bude po probuzení očekávat zdravou snídani. Dünn bestrichen mit Butter, Margarine oder Magerquark lassen sich die Brote mit Gemüsescheiben verfeinern.

Snídaňový chlebíček

Těm z nás, kteří k snídani opovrhují müsli, nabízíme například celozrnnou housku nebo chléb. Velmi tence je potřeme máslem, margarínem nebo netučným tvarohem, a poklademe tenkými plátky ovoce. Komu netučný tvaroh příliš nechutná nebo mu přijde fádní, pro toho máme jednoduchý tip. Tipp: smíchejte tři polévkové lžíce netučného tvarohu s jednou lžící dobrého lněného oleje. Pokud přidáte ještě trochu bylinek (jako náhradu bylinkové soli), vznikne skvělá pomazánka vhodná ke snídani. Tato chutná kombinace nám zajistí dostatek přísunu omega 3 mastných kyselin. Kromě másla nebo tvarohu můžeme chléb namazat sezamovou pastou Tahini bohatou na vitamíny z jemně namletých neoloupaných sezamových semínek. Snídani můžeme pěkně završit čerstvými bylinkami jako je petržel, řeřicha nebo pažitka nebo uvařeným (bio) vajíčkem či netučným sýrem.

Vlastní zeleninové pomazánky

Další možností, jak obohatit náš snídaňový repertoár, jsou naše vlastní zeleninové pomazánky. Rozmixujeme svůj oblíbený druh zeleniny buď v syrovém stavu (např. rajčata, papriku nebo okurku) nebo jej nejprve uvaříme (dýně, cuketa, sladké brambory atd.). Pak do této zeleninové masy přidáme rozmačkané avokádo a trochu umletých sezamových semínek k zahuštění. Okořeníme dle chuti mořskou solí, pepřem, olivovým olejem, citrónovou šťávou, mandlovou kaší a čerstvými bylinkami. Pomazánku pak můžeme uchovávat v čistých a předem vyvařených sklenicích. Takto nám pomazánky vydrží v lednici tři až čtyři dny

„Perfektní snídaně pro všechny“ neexistuje!

I v oblékání má každý z nás svůj styl. Stejně tak je tomu i v případě našich chutí a tedy i naší snídaně. Nepřijde jen na to, jaký jsme snídaňový tip nebo co máme v oblibě, v neposlední řadě zde hrají čím dál tím větší roli alergie na nejrůznější potraviny a jejich (ne)stravitelnost. Mléčné výrobky lze nahradit produkty bez laktózy nebo veganskými výrobky (např. sójovým, mandlovým, ovesným nebo rýžovým mlékem). Kdo nemůže strávit celozrnné nebo jiné obilné produkty, najde si v okolí pekárnu nebo bio obchůdky s bezlepkovými produkty. I když je ráno někdy dost hektická doba, udělejte si čas na vyváženou snídani. Vaše tělo Vám za ni poděkuje!

Náš tip na podzimní či zimní víkendovou snídani: dýňovo-mandlové vafle se skořicí.

Unser Frühstückstipp für ein herbstlich-winterliches Wochenendfrühstück: Kürbis-Mandel-Waffeln mit Zimt Ingredience (počet porcí – 6 až 8 dýňových vaflí):
200 g rozmixované dýně
3 vajíčka
120 ml podmáslí
100 g umletých mandlí
40 g pohankové mouky
3 polévkové lžíce nekrystalizovaného tekutého medu
1 čajová lžička prášku do pečiva
1 čajová lžička skořice
1 čajová lžička mletého zázvoru
1/2 čajové lžičky mletého hřebíčku
1/2 čajové lžičky mořské soli
slunečnicový olej

Příprava:

Ušleháme vajíčka s medem do pěny, pak přidáme podmáslí a dýňovou kaši. Do směsi dále přidáme mandle, pohankovou mouku, prášek do pečiva a koření. Těsto uhněteme pomocí elektrického hnětače. Mělo by být po uhnětení hladké. Necháme ho 15 minut odpočinout. Mezitím rozehřejeme vaflovač, potřeme ho olejem a nalijeme díl těsta. Pečeme asi 2 minuty. Na vafle můžeme přidat kopeček bílého jogurtu a čerstvé ovoce. (Tento recept je z kuchařky „Zelená kuchyně na cestách“; autor David Frenkiel & Luise Vindahl)
Obsah