fbpx

Sedm chyb přerušovaného půstu a jak se jim vyhnout

Dodržujete přerušovaný půst, a přesto nehubnete? Existují důvody, proč přerušovaný půst ne vždy funguje. Vysvětlíme Vám, v čem to může být a dáme Vám pár tipů, jak můžete zvýšit svůj úspěch při hubnutí. Všude uslyšíte, že hubnutí s přerušovaným půstem je jednoduché a účinné. Proto může být frustrující, jestliže to u Vás neklape. Pokud ale kila nepadají, existují k tomu důvody. Tyto tipy by mohly být opravdovou pomocí pro zvýšení Vašich šancí na úspěch.

Nedaří se Vám hubnout? Sedm nejčastějších chyb při přerušovaném půstu

1. Nevědomky konzumujete „skryté“ kalorie

Mnoho lidí neví, že během postní fáze měli pít výhradně nekalorické nápoje. Nelze totiž podceňovat vliv ani malého množství kalorií. Třeba jenom kapka mléka do kávy? Již polévková lžíce obsahuje tolik mléčného cukru, že dochází k růstu hladiny cukru v krvi a k vyplavení inzulínu. Ihned se zastaví zdravá postní látková výměna, neboť naše tělo narazí na snadno dostupný zdroj energie. To samé platí pro lžíci citronové šťávy v čaji či ve vodě nebo pro lžičku cukru či medu ve sladkosti. Naše doporučení: vypijte si svou kávu ve fázi půstu bez mléka a vzdejte se jakýchkoliv sladidel. Pokud chcete mít svůj čaj nebo vodu chutnější, přidejte plátek citronu nebo několik plátků zázvoru, jež dodají pouze aroma, ale žádné kalorie. Rovněž ovocné šťávy dodávají kalorie, a proto byste je měli pít ve fázi, když jíte. Během postní fáze je dovoleno: voda, černá káva, všechny druhy čaje.
Chcete si přečíst, jak přesně funguje přerušovaný půst? Všechny informace k přerušovanému půstu Vám jsou k dispozici na našem blogu.

2. Jíte špatné potraviny

Jeden z nejčastějších omylů při přerušovaném půstu je, že záleží pouze na tom, kdy se jí. Je sice pravdou, že postění přinese výhody pro Vaše zdraví i tehdy, budete-li jíst jako dosud. Pozitivní dopady přerušovaného půstu můžete ale posílit tak, že budete konzumovat potraviny bohaté na živiny, hodně zeleniny, ovoce a luštěnin, a zřeknete se zpracovaných sacharidů, jako je bílý chléb a sladkosti. Samozřejmě s takto vyrovnanou stravou také rychleji zhubnete. Náš tip: udělejte si ze zeleniny základní stavební kámen každého pokrmu a vsaďte více na zdravé potraviny, které rychle zasytí, s obsahem rostlinných bílkovin, např. ořechy, semínka a luštěniny. Nemusíte se stravovat low carb, ale obecně platí: čím jste aktivnější, tím více sacharidů Vaše tělo snese.

3. Příliš mnoho sladidel

Milujete sladké, a proto sázíte na sladidla – které jsou konec konců bez kalorií. To je bohužel mylný závěr. Ano, sladidla opravdu neobsahují kalorie. Látková výměna bude probíhat i bez inzulinu a Vy tedy teoreticky nepřerušíte dobu svého půstu. Kdo by chtěl, může občas použít stévii a podobně. Myslete ale na to, že sladidla jsou nejen umělá, ale vysílají prokazatelně do našeho mozku „chybné“ signály, a proto podporují apetit. Navíc umělé látky odporují principu postění, kterým je uvést tělo do souladu přirozeným způsobem stravování.

4. Nevybrali jste si na půst vhodné časové rozmezí

Ne každá varianta se hodí pro Vaše návyky. Kdo rád sportuje večer, potřebuje často večeři bohatou na energii. Na druhé straně se mnoha lidem nepodaří bez snídaně rozběhnout den. Zvolte si proto postní dobu podle Vašich individuálních zálib, buď ráno nebo večer. Bude-li pro Vás dodržování přerušovaného půstu velmi těžké, vyzkoušejte, zda pro Vás bude posunutí postní doby výhodnější. Ano, každá metoda nebývá vždy vhodná. Všeobecně platí, že integrovat do našeho všedního dne každodenní přerušovaný půst 16:8 je snažší než dodržovat jednotlivé postní dny, jak je tomu u přerušovaného půstu 5:2 (u kterého se pět dní normálně jí a dva dny se téměř postí). Náš tip: rozhodující pro to, abychom vydrželi co možná nejdéle, je postit se tak, aby to co nejlépe pasovalo do našeho běžného dne. Užijte si výjimky, např. když jste pozváni na večeři. A na druhý den zase půst jako obvykle.

5. Moc mlsáte

Další pastí u přerušovaného půstu je příliš mnoho svačinek během doby jedení. Pokud možno se omezte během své osmihodinové fáze jedení na tři hlavní jídla v rozmezí 3 až 4 hodin. Obzvláště nezdravé pro naši látkovou výměnu jsou samozřejmě pamlsky bohaté na cukry. Náš tip: nahraďte světlou mléčnou čokoládu čokoládou hořkou s vysokým podílem kakaa. Tmavá čokoláda obsahuje výrazně méně cukru a naše hladina cukru v krvi vzroste méně – dovoleny jsou dva kousky denně. Když už to vážně vůbec nejde, jsou lepší volbou ořechy, sušené ovoce nebo jemně slazené celozrnné pečivo (doma pečené).

6. Jíte příliš málo

Nejen u klasických diet, ale i při přerušovaném půstu stále existuje nebezpečí, že budeme jíst příliš málo. Nebudeme-li zásobovat naši látkovou výměnu dostatkem energie a živin, sníží naše tělo svůj bazální metabolismus a pokusí se vyjít s menším množstvím energie. Všechno, co potom sníme, si uloží na horší časy. Náš tip: přerušovaný půst funguje nejlépe, jíme-li tři jídla za den. Zdravé tělo z toho spotřebuje energii a živiny. Klidně se při každém jídle pořádně do sytosti najezte, potom nepřijde vlčí hlad.

7. Příliš málo spánku a mnoho stresu

Kdo málo spí, má hodně času na to, aby vyhověl svému apetitu. Kromě toho vyplavuje náš organismus při nedostatku spánku prokazatelně méně hormonu leptin, který drží chutě na uzdě. Jsme-li navíc přes den ve stresu, uvolňuje naše tělo více kortizolu, jež podporuje budování tukových buněk. Příliš málo spánku a příliš mnoho stresu jsou špatným předpokladem pro hubnutí. Také když pracujete na směny, trvá to většinou déle, než se dostaví úspěch při hubnutí. Můžete to svému tělu usnadnit, když – a je jedno, na jaké směně právě jste – v noci nebudete pokud možno jíst.
Obsah