fbpx

Biologický věk – ovlivňuje životní styl naše buňky?

Lidské tělo je tvořeno z asi 70 biliónů (70.000.000.000.000) buněk. Jsou mikroskopicky malé, pouhým okem nerozeznatelné. Jejich útroby lze srovnat s obrovskou továrnou, ve které nonstop a na plné obrátky běží nejrůznější stroje. Ty produkují, regulují a dodávají tělu látky – a to bez jakékoliv přestávky. Jejich stav tak tedy určuje naši výkonnost a v neposlední řádě i náš biologický věk.

Jsme tak staří, nakolik se cítíme. V tomto rčení je ukryto mnoho pravdivého. Jak jsme staří, neurčuje totiž počet svíček na narozeninovém dortu. Naopak biologický věk určuje náš přesný věk! Tento fakt si uvědomuje i výživový poradce Klaus Oberbeil. Ve své knize „Fit i ve 100 letech“ se intenzivně zabývá jevem biologického věku. Ten je důležitým měřítkem kvality našeho tělesného i duševního zdraví a kondice. Vědci z mnichovského střediska Helmhotz zjistili, čím je náš biologický věk ovlivňován – proměnou dědičného materiálu během života, vlivem životního prostředí, naším životním stylem a způsobem stravování.

Životní styl má vliv na náš biologický věk

Klaus Oberbeil popisuje, že svůj biologický věk máme v rukách jen my samotní. Čím zdravěji žijeme, tím pomaleji probíhají procesy stárnutí. Častější stres, nedostatek pohybu a spánku označuje za jed pro náš biologický věk, stejně tak i průmyslově zpracované potraviny a kaloricky vydatná strava. Kladně naopak působí duševní vyrovnanost, přiměřený pohyb a zdravé stravování s dostatkem vitálních látek. Zdravý životní styl může mít dokonce omlazující účinek. Biologický věk se zrcadlí ve stavu naší pokožky, fungování imunity, naší tělesné a duševní výkonnosti a také na naší psychice.

Vitální látky jsou důležité pro metabolismus

Naše buňky jsou tím nejhlavnějším jevištěm všech biologických procesů stárnutí či omlazení. V nich se vteřinu po vteřině odehrávají miliardy látkových přeměn. V buňkách dochází k produkci energie, rozmnožování dědičné výbavy, k obraně radikálů a k odbourávání odpadních látek. Aby tyto procesy mohly probíhat hladce, vyžadují buňky ochranu a péči – a především dostatek vitálních látek. Pro každou takovou látkovou přeměnu je zapotřebí komplexní směs nejrůznějších vitálních látek, a ty jsou také následně spotřebovány.

Buňky jsou jak malé děti

Klaus Oberbeil proto říká, že pro zdravé buňky jsou rozhodující dvě věci: strava bohatá na vitální látky a tělesný pohyb, aby se vůbec udržel v chodu přenos živin do jednotlivých buněk. Autor výše zmíněné knihy rád přirovnává buňky k malým dětem, protože jak buňky, tak i děti chtějí být neustále něčím zaměstnávány. Zahálčivost škodí buňkám stejně jako špatná strava.

Oxidační stres útočí na naše buňky

Vitální látky nemají za úkol pomáhat pouze buněčným přeměnám. Zároveň plní roli antioxidantů a chrání buňky před nepřítelem, který je nejčastějším důvodem jejich stárnutí. Tento nepřítel se nazývá oxidační stres. Ten může zablokovat funkci buněk a dokonce je poškodit. Oxidační stres vzniká při nerovnováze mezi tvorbou agresivního reaktivního kyslíku jinak též tzv. volných radikálů, který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny. Proto jsou zdravý životní tyl a zásobení těla vitálními látkami tak důležité pro zdravé a nepoškozené buňky.

Za 90 dnů novým člověkem

Za jak dlouho se projeví náš zdravý životní styl? Najít odpověď nám pomůže informace o životnosti našich buněk. Ta je velmi odlišná a souvisí s jejich různými funkcemi. Zatímco se například buňky střevní sliznice obnovují každého 1,5 dne, tak červené krvinky mají životnost až 120 dnů. Vycházejme tedy z průměrné délky životnosti a cyklu obnovování našich buněk, který trvá asi tři měsíce. Za tuto dobu se většina našich buněk stačí obměnit. A to je tedy i lhůta, kdy se na našem těle může blahodárně projevit zdravá strava s dostatečným množstvím vitálních látek a náš zdravý životní styl.