fbpx

Seriál o éčkách – 3. díl: Umělá sladidla

V třetím dílu našeho seriálu o „éčkách“ se podíváme na sladidla v našich potravinách. Dešifrujeme, jaké látky se skrývají za éčky 950 – 969.

[white_box] Přehled dílů našeho seriálu o „éčkách“:
  1. díl: barviva
  2. díl: konzervanty
  3. díl: sladidla
  4. díl: náhražky cukru
[/white_box]

Sladidla

Sladidla, jak už napovídá jejich název, jsou velmi sladká. Jejich sladkost je 30krát až 3000krát sladší než běžný stolní cukr. Obsahují málo či žádné kalorie a používají se především ve výrobcích s přízviskem „light“ např. u nealkoholických nápojů, dezertů a jiných sladkostí, pomazánek, marmelád, zavařenin, želé, konzerv s ovocem, zeleninou, rybami, měkkýši a mořskými plody v sladkokyselém nálevu, lahůdkových salátů, hořčice, omáček a křupek. Ve většině případů vyvolávají tyto přídatné látky projímavé účinky, mohou ale i v některých případech trvale poškodit zdraví člověka. Častokrát se jednotlivé druhy sladidel smíchávají, proto je velmi složité doložit precizní důkazy o účincích těchto látek. V Německu je povoleno 11 druhů sladidel jako přídatné látky:

E 950 – Acesulfam K

Acesulfam K se vyrábí synteticky methylací oxathiazinu uhelnatého, následnou krystalizací a smísením s draselným hydroxidem. Krystalické sladidlo E 950 se používá jako zvýrazňovač chuti, je asi 200krát sladší než běžný stolní cukr. Kromě jiného má schopnost zvýrazňovat sladivost v potravinách nebo i dalších obsažených syntetických sladidel. Toto sladidlo nemá žádné kalorie. Vyznačuje se dlouhou trvanlivostí a odolností vůči vysokým teplotám, je rozpustné ve vodě. Může se použít i pro vaření. Písmeno K symbolizuje chemický prvek draslík. Často se smíchává s maltodextriny. Acesulfam K byl v roce 1991 prohlášen příslušnou odbornou komisí světové zdravotnické organizace WHO za neškodnou látku. Komise se přitom odvolávala na nezveřejněné dokumenty výrobce této syntetické látky. Tato látka se lehce resorbuje, nevstřebává se v lidském těle a je nezměněná vylučována v moči. Pokusy na zvířatech a jejich DNA však prokázaly, že Acesulfam K může být zdraví škodlivou látkou. Tuto látku neodstraní ani čistička a hromadí se ve vodě. Pojem „sladká voda“ tak dostává zcela nový význam.

E 951 – Aspartam

Aspartam se vyrábí synteticky z kyseliny asparaginové, fenylaninu a methanolu. Aspartam je asi 200krát sladší než cukr. Látka není stabilní, při zahřívání nebo v kombinaci s potravinami obsahující kyselinu ztrácí svou sladkost. Laboratorní pokusy potvrdily, že aspartam způsobuje rychlejší příbytek na váze než cukr. V těle se rozkládá na původní tři látky, z nichž vzniká  – fenylalanin, kyselinu asparagovou a methanol. Takže aspartam může u lidí s vrozenou poruchou metabolismu, tzv. fenylketonurií, způsobit zdravotní problémy. Výrobky, které obsahují aspartam, nesou na etiketě upozornění, že obsahuje fenylalanin. Ochránce spotřebitelů odrazuje od větší konzumace této látky, protože při větším užívání aspargamu byly v některých studiích prokázány zdraví škodlivé účinky.

E 952 – Cyklamát

Cyklamát byl objeven v roce 1937, jedná se o syntetické sladidlo, kterého se každoročně na celém světě spotřebuje 15 000 tun. Oproti jiným sladidlům je cyklamát jen 40krát sladší než cukr, proto je často používán v kombinaci s ostatními cukry. Povolené množství v „light“ nápojích bylo sníženo ze 400 mg na 250 mg na litr. Cyklamát už není povolen při výrobě sladkostí, žvýkaček, zmrzliny a dech osvěžujících sladkostí. V USA je použití této látky zakázáno od roku 1969 kvůli dodnes nevyvráceným podezřením karcinogenních účinků. Ochránce spotřebitelů mimo jiné poukazuje na skutečnost, že může být u dětí, které vypijí sklenici nápoje obsahujícího cyklamát, překročena hodnota ADI (akceptovatelný denní příjem přídatné látky). Také alergici a vegani by měli mít odstup od tohoto sladidla.

E 954 – Sacharin

Objev sacharinu sahá až do roku 1879. E 954 je tak nejstarší syntetické sladidlo. V roce 1902 byla kvůli výrobě sacharinu založen dnešní americká chemická a biotechnologická společnost Monsanta. E 954 se synteticky vyrábí z toluenu a kyseliny ftalové a je 500krát sladší než běžný stolní cukr. Má hořkou až kovovou chuť, která je často kašírovaná kombinací s jinými sladidly. Sacharin se rychle absorbuje ve střevech a ledvinami je opět vyloučen. Vysoké dávky povolené soli sodné v sacharinu způsobily při pokusech na zvířatech rakovinu močového měchýře a zvýšení účinků karcinogenních látek. Při chovu vepřů je sacharin používán jako stimulant chutě.

E 955 – Sukralosa

Sukralosa, či-li „chlorový cukr“, je látka chemicky velmi blízká běžnému stolnímu cukru (sacharóze). Vyrábí se synteticky chlorací sacharózy, kdy se nahradí tři hydroxyskupiny v molekule cukru za tři atomy chloru. Sukralosa je 600krát sladší než sacharóza, nedodává ale žádnou energii, protože v těle nedojde k její látkové proměně a v nezměněné podobě se vyloučí močí. V dřívějších studií byla uváděna spojitost mezi sukralosou a negativními účinky na střevní flóru.

E 957 – Thaumatin

Thaumatin je přírodní sladidlo, které je získáváno z plodů rostliny „Thaumatococcus daniellii“ neboli z rostliny Katamfe. Je přibližně 2000 – 3000krát sladší než běžný cukr a má lehkou chuť po lékořici. Thaumatin se používá při výrobě sušeného ovoce, žvýkaček, sladkostí a zmrzliny a mimo jiné se používá i jako zvýrazňovač chuti a aroma. Tato látka se nepovažuje za škodlivou.

 E 959 – Neohesperidin

Neohesperidin je flavonoid a vyrábí se extrahováním hořké látky (neohesperidin) z grapefruitových slupek nezralých pomerančů. Tato látka je ošetřena louhem a přeměněna na Neohesperidin DC. Je 600krát sladší než běžný cukr a v malých dávkách působí jako zvýrazňovač chuti. E 959 je v omezeném množství, až 5 mg na jedno kilo hmotnosti člověka, povoleno, ochránci spotřebitelů však odrazují od časté konzumace tohoto sladidla.

E 960 – Stevie (steviol – glykosidy)

Sladidlo stevie se získává složitým fyzikálně-chemickým procesem z rostliny Stevia rebaudiana, je 100krát až 300krát sladší než běžný stolní cukr a neobsahuje skoro žádné kalorie. Vlastní chuť této rostliny je lékořicová a nahořklá, proto se při výrobě zkouší izolovat sladké složky. Od dubna roku 2011 je povolena výroba čajových směsí z listů stévie. V listopadu 2011 bylo povoleno používat toto sladidlo při výrobě potravin a nápojů. Přijatelný denní příjem Steviol-glykosidu je bezpečný v množství  4 mg/kg tělesné hmotnosti na den. Přesto vznikají poměrně závažné nejasnosti, jaké látky se skutečně skrývají za názvem stévie, proto není možné stanovit přesnou klasifikaci. Výsledky studií, které zjistily negativní zdravotní důsledky u krys a křečků, nemohly být dosud přeneseny na výzkum u lidí.

E 961 – Neotam

Neotam je nástupce diskutabilního aspartamu (E 951). Vyrábí se methylací dipeptidu aspartamu. Neotam má cukru podobnou chuť a zvýrazňuje a posiluje aroma, což se týká především aroma citrusů a jiných plodů, vanilky, čokolády a máty. E 961 je asi 8000krát sladší než běžný cukr a 30krát až 50krát sladší než jeho předchůdce aspartam. Proto se toto sladidlo používá v mnohem menších dávkách. Neotam neprokázal v klinických studiích žádný účinek na hodnoty cukru a inzulínu v krvi.

E 962 – Sůl aspartamu/acesulfamu

Sůl aspartamu/acesulfamu se vyrábí z draselné soli aspartamu a acesulfamu v poměru 3:2. Sůl obou sladidel je 350krát sladší než běžný stolní cukr. Kombinace těchto solí zajišťuje rychlé nasazení sladkosti acesulfamu s déle trvající sladké chuti aspartamu. E 962 se toto sladidlo v lidském těle opět rozloží na složky acesulfam a aspartam. Stejně jako aspartam i sůl aspartamu/acesulfamu způsobuje zdravotní potíže lidem s vrozenou poruchou metabolismu, tzv. fenylketonurií.

E 969 – Advantam

Advantam je 20 000krát sladší než běžný stolní cukr. Vyrábí se synteticky na bázi aspartamu, fenylalaninu a vanilinu. Jen nepatrné množství této látky postačí k propůjčení sladké chuti v potravinách. Povolené dávkování je mezi méně než pěti miligramy advantamu na kilogram dané potraviny, například v hořčici, omáčkách a kořeněných pomazánkách, přes 10 až 20 miligramů na kilo redukčních sladkostí a marmelád, až 400 miligramů na kilogram žvýkaček.

Seznam k uložení a vytištění

Jako praktická pomůcka se při nákupech osvědčila tato tabulka s nejdůležitějšími konzervanty. Tabulku si můžete uložit jako obrázek nebo si ji můžete stáhnout a vytisknout na níže uvedeném odkazu. (Otevřít tabulku jako PDF k uložení nebo vytisknutí) Sladidla

One thought on “Seriál o éčkách – 3. díl: Umělá sladidla

  1. Pingback: 8 tipů proti sladkým chutím: lepší život s menším množstvím cukru

Comments are closed.

Obsah