fbpx

Seriál o „éčkách“ – 1. díl: Barviva – měli bychom se jim raději vyhýbat

V prvním dílu našeho seriálu o tzv. „éčkách“ a přídavných látkách v potravinách se budeme zabývat barvivy. Ačkoliv již existují přírodní, nezávadná a dokonce i zdravá barviva, sahá většina výrobců potravin zatím stále po pochybných alternativách.

[white_box] Toto je úvod k našemu seriálu o „éčkách“ – tedy o emulgátorech. A co najdete v dalších dílech:
  1. díl: barviva
  2. díl: konzervanty
  3. díl: sladidla
  4. díl: náhražky cukru
[/white_box] Barviva se většinou používají jen kvůli optickému vzhledu potraviny. U mnoha prodůktů je tedy nasnadě otázka, jestli tu mají barviva co pohledávat? A rozhodně jsme v právu, když požadujeme, aby i v tomto smyslu bylo garantováno bezpečí spotřebitele. To se týká především všech syntetických barviv nebo těch vyráběných v laboratořích jako např. azobarviva. Tyto syntetické přídavné látky jsou zašifrovány pod tzv. „éčky“ neboli emulgátory. Nyní Vám prozradíme, co se za těmito čísly skrývá:

E 102 – Tartrazin

Tartrazin je syntetické azobarvivo. Používá se ve formě prášku a je žluté až oranžové barvy. Toto barvivo je povoleno k barvení mnoha potravin, používá se např. v likérech, limonádách, v rozpustných tabletách (vitacit), v pochutinách typu křupek a oříšků, pudinku, tavených sýrech a u léčiv. Znepokojující na této syntetické látce je, že může vyvolat alergie, a proto je problematická obzvlášť pro alergiky, ale nejen pro ně. Kromě toho je zde podezření, že tato látka ovlivňuje psychiku člověka. Výrobci potravin obsahující barvivo tartrazin musí tuto informaci dle směrnic EU uvádět na etiketě. Existuje domněnka, že v důsledku užívání Tartrazinu dochází ke vzniku dětské hyperaktivity. V Norsku je toto barvivo zakázané – stejně tomu tak je i v Německu a Rakousku. Zákaz se nakonec rozšířil na všechny členské státy EU.

E 104 – Chinolinová žluť

Rovněž synteticky vyrobené žlutozelené barvivo. Chinolinová žluť je povolena jen v malém množství a jen pro určité potraviny. Mimo jiné se přidává do nápojů, sladkostí, pudinku, rozpustných tablet nebo žvýkaček. I v tomto případě jsou výrobci povinni uvést použití tohoto barviva v potravinách. Existuje opět podezření, že vyvolává hyperaktivitu u dětí. Tato látka je zcela zakázána v USA.
I v rozpustných tabletách jsou povoleny barviva chinolinová žluť nebo žluť SY
I v rozpustných tabletách jsou povoleny barviva chinolinová žluť nebo žluť SY

E 110 – žluť SY popř. anglický název Sunset Yellow

Toto synteticky vyrobené žluto oranžové azobarvivo E 110 se s oblibou používá v citrusových jogurtech nebo sýrech, ale také v ovocných žvýkačkách, ovocných želatinách a lécích. Toto barvivo je alergen a může způsobit potíže lidem trpící astmatem. Může vyvolat alergické a astmatické reakce, kopřivku, otoky kůže, vyrážku či vyvolat průjem a zvracení. I u tohoto barviva se setkáme s varováním, že může vyvolat hyperaktivitu u dětí. Na základě těchto faktů o škodlivém vlivu barviva E 110 na zdraví člověka se povolená denní dávka tohoto barviva od roku 2013 postupně snižuje. U pokusů se zvířaty bylo mimo jiné prokázáno, že při vysokých dávkách látka Sunset Yellow vyvolává rakovinu ledvin.

E 120 – Košenila či kyselina karmínová

Košenila je jediné povolené barvivo, které se získává extrakcí z vysušených těl samiček hmyzu Dactylopius Coccus (červec nopálový), který žije na kaktusech v Peru, na Kanárských ostrovech a na dalších místech. Toto barvivo můžeme najít mimo jiné v marmeládách, salámech a sladkostech. U některých citlivých jedinců může způsobit alergické reakce a často je košenila označována i za možnou příčinu dětské hyperaktivity. Může způsobit anafylaxi, astma, kopřivku, sennou rýmu.

E 122 – Azorubín

Stejně jako ostatní azobarviva i azorubín je synteticky vyrobená látka. Výrobci potravin obsahující azorubín musí na etiketách varovat, že může u dětí způsobit hyperaktivitu. U citlivých jedinců může vyvolat pseudoalergické projevy, např. ve formě kožních vyrážek, dýchacích obtíží nebo poruch vidění.

E 123 – Amarant

Nenechte se zmýlit, ale umělé barvivo amarant nemá co do činění se stejnojmennou obilovinou. Barvivo amarant má stejné účinky jako azorubín (E 122). A aby toho nebylo málo: pokusy na zvířatech prokázaly, že amarant způsobuje usazeniny v ledvinách. V USA je zakázán, protože je zde podezření, že může způsobovat rakovinu. Samozřejmě existuje mnohem více syntetických barviv, která jsou v EU povolena. Abyste získali i Vy rychlý přehled, předkládáme Vám zde tabulku, ve které jsou všechna uměle vyráběná barviva seřazena dle jejich číslování: Barviva (Otevřít tabulku jako PDF k uložení nebo vytisknutí) V dalším díle našeho seriálu o „éčkách“ se budeme zabývat konzervačními látkami.
Obsah