fbpx

Tablety, náplasti, Calendula – co skutečně patří do domácí lékárničky?

Zvrtnutý kotník, ucpaný nos nebo první podzimní chřipka – malé neduhy se často objevují nečekaně. Dobře vybavená domácí lékárnička je v těchto případech prvním řešením. Ukážeme Vám, co bezpodmínečně patří do domácí lékárničky a na co byste měli dbát.

Na co vlastně potřebujeme domácí lékárničku? V prvé řadě má sloužit pro léčbu nebo zmírnění menších zdravotních obtíží a běžných bolístek. Rýma, zvrtnutý kotník, odřené koleno nebo klíště – všechny tyto potíže by měly být řešitelné s pomocí domácí lékárničky. Než se dostaneme k její smysluplné náplni, uvedeme několik základních rad, na které byste měli dbát:

1. Přizpůsobte domácí lékárničku rodinné situaci

Nejprve byste se měli zamyslet nad svou rodinnou situací. Máte děti? Pokud ano, jak staré? Pokud jsou již pohyblivé a lezou po stromech, budete určitě potřebovat větší zásobu obrázkových náplastí. Pro seniory by mohly být klíčové některé pravidelné léky, rekreační sportovec častěji využije mast na namožené svaly atd. Vybavte se na všechno možné, co se ve Vaší rodině může stát. Pokud některý člen rodiny trpí alergií na hmyzí bodnutí, astmatem nebo podobnými nemocemi, měla by domácí lékárnička obsahovat příslušné léky. Totéž platí pro čtyřnohé členy rodiny. Kdo sdílí svůj domov se psem a/nebo kočkou, měl by mít vždy po ruce například kleštičky na klíšťata nebo desinfekci na menší rány.

2. Správné umístění lékárničky

Nejlepším místem pro domácí lékárničku je skříňka připevněná na zeď. Zvolte pokud možno suché a tmavé místo. Navíc by lékárnička neměla být dostupná dětem – nejlepší je montovat ji v úrovni očí dospělého. Uzamykatelná lékárnička je ještě bezpečnější.

3. Pravidelně vyklízet

Léky a rostlinné prostředky mají určitou dobu trvanlivosti. Proto alespoň jednou ročně prohlédněte domácí lékárničku a prošlé výrobky vyřaďte. Tip: jakmile něco načnete nebo otevřete (například nosní kapky), napište na lahvičku datum. Budete tak vždy přesně vědět, jestli načaté nosní kapky ještě můžete použít. Například nosní kapky byste měli vyhazovat už 6 týdnů po otevření.

Domácí lékárnička na vnější zranění

Na velké či malé otevřené rány byste měli mít celou škálu náplastí, sterilních obvazů a obinadel, navíc také desinfekční spreje na rány. Dále by Vaše domácí lékárnička měla obsahovat různé krémy a masti na hojení ran. Použijete je u lehkých popálenin (balíček na popáleniny), spálení od slunce, štípanců od hmyzu, natažených svalů nebo pohmožděnin.

Užitečné pomůcky mějte vždy po ruce

U malých potíží se mohou hodit různé nástroje a pomůcky: stabilní pinzeta na třísky, teploměr, kleštičky na klíšťata, malé nůžky na náplasti a obvazy, jednorázové rukavice, spínací špendlíky atd. Tyto věci bývají k nalezení ve skoro každé domácnosti. Jakmile je ale v nouzi potřebujete, hledáte je celou věčnost. Uchovávejte je proto v domácí lékárničce a vyhněte se dlouhému hledání

Přírodní lékárnička

Vaše domácí lékárnička může obsahovat také četné léky z přírodního léčitelství. Je důležité, abyste kupovali čaje, květy, masti atd. v lékopisné kvalitě. Jen v tomto případě je jejich účinnost podložená. Koupíte je v prodejnách zdravé výživy, lékárnách a někdy i v drogeriích.

Vaše lékárnička by například mohla obsahovat tyto přípravky:

    • Éterické oleje: éterické oleje mohou mít například desinfikující, protizánětlivý nebo uvolňující účinek. Mátový olej může pomoci při bolesti hlavy, kmínový nebo fenyklový olej uklidňují žaludek. Éterické oleje v kozlíku, anýzu nebo levanduli usnadňují usínání.
    • Mast Calendula jako hojivá mast na rány:flavonoidy a saponiny obsažené v měsíčku (Calendula) jsou protizánětlivé a hojivé.
    • Fenyklový čaj, šípkové pyré, heřmánek a lipový květ při nachlazení: fenyklový čaj tiší křeče a pomáhá odkašlávat. Šípky obsahují velké množství vitamínu C pro imunitu a heřmánková nebo lipová koupel má protizánětlivý a protihorečkový účinek.
    • Psyllium při zácpě: sliz z psyllia ve vodě velmi rychle bobtná, podporuje pohyb střev a má mírně projímavý účinek.

Odškrtávací seznam – takto by mohla vypadat Vaše domácí lékárnička

    • pinzeta
    • teploměr
    • kleštičky na klíšťata
    • malé nůžky na náplasti a obvazy
    • jednorázové rukavice
    • spínací špendlíky
    • náplasti
    • sterilní obvazy a obinadla
    • desinfekční spreje na rány
    • krémy a masti na hojení ran (Calendula)
    • balíček na spáleniny
    • éterické oleje (máta, levandule atd.)
    • fenyklový čaj (v lékopisné kvalitě)
    • šípkové pyré
    • heřmánkový květ (v lékopisné kvalitě)
    • lipový květ (v lékopisné kvalitě)
    • psyllium
Ještě jeden tip nakonec: Nalepte si do lékárničky nejdůležitější telefonní čísla. Následující tabulka obsahuje přehled nejdůležitějších nouzových čísel. Jednoduše si ji vytiskněte (klikněte na tabulku a zobrazí se Vám tabulka v souboru pdf připravená k tisku) a nalepte do lékárničky:   Pečlivě sestavená domácí lékárnička může pomoci k tomu, abyste při každém malém zranění nepropadali panice nebo nemuseli vyhledávat lékaře. Měla by ale být dobře udržovaná a samozřejmě byste měli vědět, které léky slouží proti jakým potížím. „Jediná správná lékárnička“ neexistuje, ale můžete ji přizpůsobit přesně svým potřebám. A Jak vypadá Vaše domácí lékárnička? Bez čeho se neobejdete vy?
Obsah